Provides 7" (17.78 cm) lumbar support.
Features
- Contoured seating area for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- High quality automotive grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam interior
- Rubber Bumpers and fully carpeted bottom to protect paint
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Includes all mounting hardware
- Made in USA
Specs
| Model | Predator III |
| Stitching | Silver Stitching |
| Decoration | Double Diamond |
| Overall Seat Length | 28-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Material | Vinyl |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl