Seat - Spring Solo - Large - Black Vinyl - Smooth
Features
- Include adjustable front seat hinge and two rear mount studs for springs
- Feature a heavy steel contoured seat base with a black finish
- Constructed of high-density polyurethane molded foam
- Studs are 5/16" x 7/8" L and 7" center-to-center
- Constructed of 1/2" closed-cell foam
- Low-profile for that Bobber look
- 1" x 3/16" welded center bar
- Simple classic look
- Made in the USA
Specs
| Type | Spring Solo Seat |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Overall Seat Length | 15-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Classic |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
Product Videos
Custom Field
Type Spring Solo Seat
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Vinyl