3/4 Solo Seat - Black - Diamond Stitch - Scout Bobber '18-'22
Features
- Gives the bike a cafe-racer style look
- Has a 6" rise at the back of the seat for added support
- Features solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides
- The unique finishing process has been shown to reduce surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability, and longer life over conventional leather or vinyl
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Mount just like the OEM seat; no additional hardware needed
- Made in the U.S.A.
Specs
| Features | Solar Reflective |
| Riding Style | Street |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | 3/4 |
| Cover Material | Solar-Reflective Leather |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 9" |
| Overall Seat Length | 22" |
| Driver Seat Length | 10" |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Diamond Stitch |
| Driver Seat Width | 11-1/4" |
| Rear Seat Width | 5" |
| Product Name | Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Indian | Scout Bobber |
| 2019 | Indian | Scout Bobber |
| 2020 | Indian | Scout Bobber |
| 2021 | Indian | Scout Bobber |
| 2022 | Indian | Scout Bobber |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black