Solo Seat - Double Diamond - Black Stitching - Indian '14-22
Features
- This seat moves the rider back 1-½” lower compared to the factory seat
- Seat is made narrow up front for better leg clearance to ground contact
- Includes all mounting hardware
Specs
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-3/4" |
| Decoration | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 17" |
| Overall Seat Length | 23-1/2" |
| Cover Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Indian | Chief |
| 2014 | Indian | Chieftain |
| 2015 | Indian | Chief |
| 2015 | Indian | Chieftain |
| 2015 | Indian | Roadmaster |
| 2016 | Indian | Chief |
| 2016 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2016 | Indian | Chieftain |
| 2016 | Indian | Roadmaster |
| 2017 | Indian | Chief |
| 2017 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2017 | Indian | Chieftain |
| 2017 | Indian | Chieftain Limited |
| 2017 | Indian | Roadmaster |
| 2017 | Indian | Roadmaster Classic |
| 2017 | Indian | Springfield |
| 2018 | Indian | Chief |
| 2018 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2018 | Indian | Chieftain |
| 2018 | Indian | Chieftain Limited |
| 2018 | Indian | Roadmaster |
| 2018 | Indian | Roadmaster Classic |
| 2018 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2018 | Indian | Springfield |
| 2019 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2019 | Indian | Chieftain |
| 2019 | Indian | Chieftain Limited |
| 2019 | Indian | Roadmaster |
| 2019 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2019 | Indian | Springfield |
| 2020 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2020 | Indian | Chieftain |
| 2020 | Indian | Chieftain Limited |
| 2020 | Indian | Roadmaster |
| 2020 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
| 2020 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2020 | Indian | Springfield |
| 2021 | Indian | Chieftain |
| 2021 | Indian | Chieftain Limited |
| 2021 | Indian | Roadmaster |
| 2021 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
| 2021 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2021 | Indian | Roadmaster Limited |
| 2021 | Indian | Springfield |
| 2022 | Indian | Chieftain |
| 2022 | Indian | Chieftain Limited |
| 2022 | Indian | Roadmaster |
| 2022 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
| 2022 | Indian | Roadmaster Limited |
| 2022 | Indian | Springfield |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Color/Finish Black