Not solar reflective leather.
Features
- New Low Profile Touring seat has been styled for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Seat is made narrow up front for better leg clearance to ground contact
- Features a 5" tall driver support
- This seat moves the rider forward 1” and ½” lower compared to the factory seat.
- Seat is 2" further forward compared to stock seat
- Includes all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
Specs
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 14-3/4" |
| Overall Seat Length | 32" |
| Color/Finish | Black |
| Model | Touring |
| Decoration | Smooth |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Features | Low Profile |
| Rear Seat Width | 11" |
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Indian | Chief |
| 2014 | Indian | Chief Classic |
| 2014 | Indian | Chief Vintage |
| 2014 | Indian | Chieftain |
| 2015 | Indian | Chief |
| 2015 | Indian | Chief Classic |
| 2015 | Indian | Chief Vintage |
| 2015 | Indian | Chieftain |
| 2016 | Indian | Chief |
| 2016 | Indian | Chief Classic |
| 2016 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2016 | Indian | Chief Vintage |
| 2016 | Indian | Chieftain |
| 2017 | Indian | Chief |
| 2017 | Indian | Chief Classic |
| 2017 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2017 | Indian | Chief Vintage |
| 2017 | Indian | Chieftain |
| 2017 | Indian | Chieftain Elite |
| 2017 | Indian | Chieftain Limited |
| 2017 | Indian | Roadmaster |
| 2017 | Indian | Springfield |
| 2018 | Indian | Chief |
| 2018 | Indian | Chief Classic |
| 2018 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2018 | Indian | Chief Vintage |
| 2018 | Indian | Chieftain |
| 2018 | Indian | Chieftain Classic |
| 2018 | Indian | Chieftain Elite |
| 2018 | Indian | Chieftain Limited |
| 2018 | Indian | Roadmaster |
| 2018 | Indian | Springfield |
| 2019 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2019 | Indian | Chief Vintage |
| 2019 | Indian | Chieftain |
| 2019 | Indian | Chieftain Classic |
| 2019 | Indian | Chieftain Limited |
| 2019 | Indian | Roadmaster |
| 2019 | Indian | Springfield |
| 2020 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2020 | Indian | Chief Vintage |
| 2020 | Indian | Chieftain |
| 2020 | Indian | Chieftain Classic |
| 2020 | Indian | Chieftain Elite |
| 2020 | Indian | Chieftain Limited |
| 2020 | Indian | Roadmaster |
| 2020 | Indian | Springfield |
| 2021 | Indian | Chieftain |
| 2021 | Indian | Chieftain Elite |
| 2021 | Indian | Chieftain Limited |
| 2021 | Indian | Roadmaster |
| 2021 | Indian | Springfield |
| 2021 | Indian | Vintage |
| 2022 | Indian | Chieftain |
| 2022 | Indian | Chieftain Elite |
| 2022 | Indian | Chieftain Limited |
| 2022 | Indian | Roadmaster |
| 2022 | Indian | Springfield |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Color/Finish Black