Predator III 2-Up Seat - Vinyl - Smooth - Chieftain '25/Challenger '20-'25
Features
- Contoured seating area for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- High quality automotive grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam interior
- Rubber Bumpers and fully carpeted bottom to protect paint
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Includes all mounting hardware
- Made in USA
Specs
| Driver Seat Width | 12" |
| Stitching | Black Stitching |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Material | Vinyl |
| Model | Predator III |
| Rear Seat Width | 7" |
| Driver Seat Length | 12" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Rear Seat Length | 10" |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020 | Indian | Challenger |
| 2020 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2020 | Indian | Challenger Limited |
| 2021 | Indian | Challenger |
| 2021 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2021 | Indian | Challenger Limited |
| 2022 | Indian | Challenger |
| 2022 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2022 | Indian | Challenger Elite |
| 2022 | Indian | Challenger Limited |
| 2023 | Indian | Challenger |
| 2023 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2023 | Indian | Challenger Elite |
| 2023 | Indian | Challenger Limited |
| 2024 | Indian | Challenger |
| 2024 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2024 | Indian | Challenger Elite |
| 2024 | Indian | Challenger Limited |
| 2025 | Indian | Challenger |
| 2025 | Indian | Challenger Dark Horse 112 |
| 2025 | Indian | Challenger Elite |
| 2025 | Indian | Challenger Limited |
| 2025 | Indian | Challenger Limited 108 |
| 2025 | Indian | Challenger Limited 112 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Dark Horse 108 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Dark Horse 112 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Limited 108 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Limited 112 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl