6-1/2" (16.51 cm) lumbar support.
Features
- Sits the driver in about the same position as stock
- Tall driver support with unique styling
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Narrow up front for better leg clearance
- Molded flexible urethane foam
- 3/16” ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware fastened to seat with instructions included
- Made in the USA
Specs
| Material | Leather |
| Type | 2-Up Seat |
| Rear Seat Length | 11-3/4" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 13-1/4" |
| Fill Material | Foam |
| Rear Seat Width | 10-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Features | Solar Reflective |
| Driver Seat Length | 11-3/4" |
| Model | Freedom |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Double Diamond |
| Overall Seat Length | 28" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020 | Indian | Challenger |
| 2020 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2020 | Indian | Challenger Limited |
| 2021 | Indian | Challenger |
| 2021 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2021 | Indian | Challenger Limited |
| 2022 | Indian | Challenger |
| 2022 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2022 | Indian | Challenger Elite |
| 2022 | Indian | Challenger Limited |
| 2023 | Indian | Challenger |
| 2023 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2023 | Indian | Challenger Elite |
| 2023 | Indian | Challenger Limited |
| 2024 | Indian | Challenger |
| 2024 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2024 | Indian | Challenger Elite |
| 2024 | Indian | Challenger Limited |
| 2025 | Indian | Challenger |
| 2025 | Indian | Challenger Dark Horse 108 |
| 2025 | Indian | Challenger Dark Horse 112 |
| 2025 | Indian | Challenger Elite |
| 2025 | Indian | Challenger Limited |
| 2025 | Indian | Challenger Limited 108 |
| 2025 | Indian | Challenger Limited 112 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Dark Horse 108 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Dark Horse 112 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Limited 108 |
| 2025 | Indian | Chieftain PowerPlus Limited 112 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Leather