1-1/4" EZ Install Pointed Top Handlebar - 16" - Chrome
Features
- Bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Features a billet machined top with a large internal machined radius that allows for EZ pulling of wiring (non-welded top corner)
- Bar with "squared" lower bend has additional slots to ease wire routing
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Width | 35" |
| Base Color | Silver |
| Features | Pre-Wired |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Center Width | 10-1/4" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 16" |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel