Some models require specific lug nuts. Please check your model fitment.
Features
- Factory-installed valve stem
- Lifetime structural warranty
- Classic 8-spoke design
- Bolt-in center cap
Specs
| Finish | Gloss |
| Load Capacity | 453 kg (1000 lb) |
| Material | Aluminum |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 15" |
| Installed Valve Stem Length | 0.875" |
| Units | Each |
| Installed Valve Stem Material | Rubber |
| Model | HL10 |
| Size | 15x7 |
| Bolt Hole Pattern | 4/156 |
| Product Name | Wheel |
| Valve Stem Installed | TR-412 |
| Valve Stem Core Torque Spec | 2 lb/in - 5 lb/in |
| Color/Finish | Gloss |
| Installed Valve Stem Diameter | 0.453" |
| Riding Style | UTV |
| Type | Standard Lip |
| Base Color | Black |
| Rim Width | 7" |
| Wheel Offset | 5+2 (+40 mm) |
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 15"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 7"
Type Standard Lip
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Aluminum