Tire - K299A Bearclaw XL - Rear - 24x8-12 - 6 Ply
Features
- Build-in rim guard protects your wheel from dings/dents
- Angled knobs dig into the terrain for maximum traction
- Center lugs provide extra traction and better control
- Aggressive multi-terrain ATV tire
- Long-range tread compound
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Width | 8" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6.5" |
| Style | Multi-Terrain |
| Tread Depth | 25/32" |
| Riding Style | ATV |
| Tread Pattern/Model | K299A Bearclaw XL |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6.5" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Units | Each |
| Load/Speed-Index | 35F |
| Product Name | Tire |
| Compound | Medium |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 24x8-12 |
| Mounting Position | Rear |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Rim Diameter | 12" |
| Tire Diameter | 24" |
| Type | Tubeless |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 35F
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless