Tire - K3211 - Havok - Rear - 20x11-9 - 6 Ply
Features
- Laboratory tested and competition-proven in the most demanding conditions
- Unique race compound delivers superior traction while extending tread life
- Optimized tread spacing designed for all sports and race ATV applications
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 9" |
| Max Bead Seating PSI | 7 |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Recommended Operating PSI | 4 |
| Load/Speed-Index | 30N |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Rim Diameter | 9" |
| Tire Size | 20x11-9 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Sport |
| Width | 11" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Riding Style | UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Tread Depth | 1/2" |
| Tread Pattern/Model | K3211 |
| Compound | Soft |
| Mounting Position | Rear |
| Tire Diameter | 20" |
| Type | Tubeless |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 11"
Tires: Rim Diameter 9"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 30N
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless