Tire - K3210 - Havok - Front - 21x7-10 - 6 Ply
Features
- Laboratory tested and competition-proven in the most demanding conditions
- Unique race compound delivers superior traction while extending tread life
- Optimized tread spacing designed for all sports and race ATV applications
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Load/Speed-Index | 43N |
| Tread Pattern/Model | K3210 |
| Width | 7" |
| Compound | Soft |
| Tire Diameter | 21" |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 9/16" |
| Type | Tubeless |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Riding Style | UTV |
| Style | Racing |
| Mounting Position | Front |
| Tire Size | 21x7-10 |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 5.5" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Max Bead Seating PSI | 7 |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 7"
Tires: Rim Diameter 10"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 43N
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless