Tire - M939 - Front - 18x7-8 - 2 Ply
Features
- Rubber compound designed to maximize traction and provide even wear
- Directional tread pattern offers precise steering and braking
- Specially designed for Eton ATVs.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Width | 7" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 5.5" |
| Recommended Operating PSI | 4 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Size | 18x7-8 |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Rim Diameter | 8" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4" |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Tire |
| Style | General Purpose |
| Tread Pattern/Model | M939 |
| Tire Diameter | 18" |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
| Tread Depth | 13/32" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 7"
Tires: Rim Diameter 8"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless