Tire - Bighorn Radial - Rear - 26x12R12 - 6 Ply
Features
- Radial construction gives a smooth, comfortable ride without compromising tire strength
- Works great in desert, mud, dirt, rock and mountain conditions
- Tread pattern and wide footprint give exceptional traction
- Solid white raised letters for an attractive look
- Wide shoulder lugs protect sidewalls
- Tires are blackwall tires.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Style | Utility |
| Directional Tread Pattern | No |
| Product Name | Tire |
| Tire Diameter | 26" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 10.5" |
| Tread Pattern/Model | Bighorn Radial |
| Type | Tubeless |
| Construction | R (Radial) |
| Mounting Position | Rear |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Size | 26x12R12 |
| Width | 12" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 12" |
| Units | Each |
| Tread Depth | 25/32" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 12"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless