Tire - Ceros - Rear - 26x11R12 - 6 Ply
Features
- Tread pattern also creates predictable braking due to its aggressive traction for hardpack to intermediate conditions
- Directional, smooth-rolling tread pattern provides steering precision and straight-line stability at high speeds
- Built to handle the extreme abuse your UTV takes
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9.5" |
| Tread Depth | 23/32" |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 12" |
| Style | Hard Terrain |
| Width | 11" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6.5" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Riding Style | UTV |
| Construction | R (Radial) |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Size | 26x11R12 |
| Units | Each |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Tread Pattern/Model | Ceros |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 11"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless