Tire - Carnivore - Front/Rear - 28x10R14 - 8 Ply
Features
- Features a specialized rubber compound for excellent traction on rocks, roots and desert terrains
- 8 ply radial carcass to withstand heavier loads and higher speeds
- Superb tread design allows for ultimate control on and off-road
- Engineered for performance in extreme terrains
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Type | Tubeless |
| Width | 10" |
| Style | Desert |
| Tire Size | 28x10R14 |
| Tread Pattern/Model | Carnivore |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Riding Style | UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Tread Depth | 23/32" |
| Construction | R (Radial) |
| Tire Diameter | 28" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 14"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless