Tire - Roxxzilla - Rear - 35x10R14 - 8 Ply
Features
- High void-ratio in center and two layers on shoulder improve grip and puncture resistance
- High multi-layer sidewall design enhances sidewall traction for rock crawling
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Style | Hard Terrain |
| Mounting Position | Rear |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Type | Tubeless |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Diameter | 35" |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Riding Style | UTV |
| Tread Pattern/Model | Roxxzilla |
| Compound | Competition |
| Product Name | Tire |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Width | 10" |
| Construction | R (Radial) |
| Rim Diameter | 14" |
| Tire Size | 35x10R15 |
| Tread Depth | 19/32" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 14"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless