Tire - Rampage Fury - Front/Rear - 32x10R15 - 8 Ply
Features
- Features an aggressive all terrain tread pattern which provides ultimate side bite when in low gear crawling up a rock face
- Dual compound technology applied in tread and shoulder areas for enhanced tread wear and cornering
- Optimized tread block spacing for increased grip on hard terrain and better puncture resistance
- Aggressive shoulder knob with square profile design for excellent cornering traction
- Built to withstand the most grueling conditions
- Original equipment on Polaris RZR Pro R and Turbo R.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Riding Style | ATV |
| Style | Rocks |
| Construction | R (Radial) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Size | 32x10R15 |
| Tread Depth | 5/8" |
| Tire Diameter | 32" |
| Tread Pattern/Model | Rampage Fury |
| Units | Each |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 15" |
| Width | 10" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 15"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Front/Rear