Tire - Carnivore RT - Front/Rear - 32x10R14 - 8 Ply
Features
- Shoulder blocks extend over the sidewall improving traction and shoulder protection in rugged terrain
- Triple square shoulder profile improves traction, lateral support, and cornering performance
- Center tread block design optimizes traction and steering response in a variety of terrains
- Bridge design improves overall stiffness of center tread block
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Width | 10" |
| Riding Style | UTV |
| Style | Utility |
| Tire Diameter | 32" |
| Tire Size | 32x10R14 |
| Tread Pattern/Model | Carnivore RT |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Type | Tubeless |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 33/32" |
| Units | Each |
| Rim Diameter | 14" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Ply Rating | 8 Ply |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 14"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless