Soft-Tye - 1" x 18" - Blue
Features
- Used to extend tie-down reach or for added protection of handlebars, frames, swingarms, etc.
- 3,000-lb. assembly strength
- Made in the U.S.A.
Specs
| Color/Finish | Blue |
| Width | 1" |
| Riding Style | ATV |
| Material | Nylon |
| Product Name | Extension |
| Length | 18" |
| Tensile Strength | 3000 lb |
| Units | Pair |
| End Type | Loop |
| Features | Adjustable |
| Type | Tie-Down Strap |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down Strap
Color/Finish Blue
Material Nylon