Spark Plug - LMAR6A-9
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Hex Size | 14.3 mm |
| Spark Gap | 0.035" |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Heat Range | 6 |
| Units | Each |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Model | LMAR6A-9 |
| Thread Reach | 26.5 mm |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Type | Resistor |
| Riding Style | ATV |
Fitment
2018-2020 Yamaha YFM700 Grizzly EPS2011-2012, 2014 Yamaha YFM550 Grizzly FI 4x4 Auto EPS
2013 Yamaha YFM 550 Grizzly 4x4
2009-2012, 2014 Yamaha YFM550 Grizzly FI 4x4 Auto
2016-2017 Yamaha YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS
2013 Yamaha YFM 550 Grizzly EPS 4x4
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor