Step-Up Seat - Full Lattice Stitch - Nightster '22-'25
Features
- The ultimate performance riding seat
- GelCore™ technology inside reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort
- Unique step design increases both comfort and control
- GelCore™ reduces engine vibration by up to 50% and road impacts by 92%
- 5-1/2" lumbar support
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 30" |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Features | without Backrest |
| Model | Step-Up |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 10" |
| Rear Seat Length | 15" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022 | Harley-Davidson | RH975 Nightster |
| 2023 | Harley-Davidson | RH975 Nightster |
| 2024 | Harley-Davidson | RH975 Nightster |
| 2025 | Harley-Davidson | RH975 Nightster |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™