LS Track Seat - Lattice Stitched - Black - Duke 790/890 '19-'23
Features
- Driver’s seat height mimics the original seat, but with a wider driver's rear section for comfort plus a specially shaped nose that helps the rider’s feet touch the ground better at stops
- Saddlemen's Ultra foam is formulated to provide a perfect balance of rigidity and user compliance with integrated GelCoreâ„¢ Technology
- In most cases, the pitch of the seat’s foam is revised to eliminate the rider from being forced into the fuel tank while riding.
- Slightly bucketed in the rear section to contour to the rider’s body for better control during aggressive riding
- Custom, hand built seat designed to match the characteristics of your specific motorcycle
- Ventilated soft upholstery seating leather provides the most luxurious look and ride
- Fitted rain cover specially designed to protect your seat from water and dirt
- All necessary mounting hardware and instructions included
- Easy to install, bolts to your bike just like the stock seat
- Designed, tested, and built in the USA
Specs
| Material | Leather |
| Type | Solo Seat |
| Driver Seat Length | 12" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Model | Track LS |
| Decoration | Perforated |
| Fill Material | Saddlegel |
| Overall Seat Length | 20" |
| Riding Style | Street |
Fitment
2021-2022 KTM 890 Duke2020-2023 KTM 890 Duke R
2019-2020 KTM 790 Duke
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Leather