Step-Up Seat - Front Lattice Stitch - Orange Stitch - FXST/FXBB '18-'25
Features
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Lattice stitch (LS) retro styling infuses the old school spirit with a modern day twist
- Designed and made in the USA
Specs
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Rear Smooth |
| Model | Step-Up |
| Driver Seat Length | 13-3/4" |
| Rear Seat Length | 13-3/4" |
| Features | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 10-1/4" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Stitching | Orange Stitching |
| Overall Seat Length | 29" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2023 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™