Includes chrome-plated engine and timing covers.
Features
- For '84-'99 Evolution Big Twin or '70-'99 custom chasis with alternator-style primary
- Specially machined cylinder heads allow use of stock length manifold, use your existing carb (re-jetting is required)
- Designed to bolt into stock or aftermarket EFI, carburetor or air cleaner
- Crank and case machined for crank position sensor
- Includes S&S cylinder heads, S&S valve springs, forged rocker arms, 640 cam, three piece flywheel assembly, 1.671" diameter crankpin, 0.927" wristpins, high-volume high pressure oil pump, electric compression releases and forged pistons
- Made in the USA
- Will require a performance ignition and performance carburetor.
Specs
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Color/Finish | Chrome |
| Piston Material | Forged |
| Product Name | Engine |
| Bore Size | 4-1/8" |
| Displacement | 124" |
| Model | V124 |
| Stroke Length | 4-5/8" |
| Type | Long Block |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Long Block
Color/Finish Chrome