Spark Plug - MR8F
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Model | MR8F |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Riding Style | UTV |
| Type | Resistor |
| Heat Range | 8 |
| Spark Gap | 0.031" |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2016 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2016 | Polaris | RZR XP Turbo EPS |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor