Phatbar & Riser Kit - External Wiring - 9" - Gold Ops
Features
- Bar made from 7050-T6 aluminum with a 3” rise and slots for internal wiring
- Bar features an 1-1/4" clamping area tapered down to 1" to accommodate stock hand controls without any modifications
- Compatible with cable throttle and electronic throttle applications
- Stock Harley-Davidson bolt pattern (3-1/2" on-center)
- Risers are made CNC machined from billet aluminum
Specs
| Controls Diameter | 1" |
| Rise | 9" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Material | 7050-T6 Aluminum |
| Units | Kit |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Gold |
| Riding Style | Street |
| Width | 32" |
| Base Color | Gold |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| End Rise | 2-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Finish | Gloss |
| Height | 12" |
| Pullback/Sweep | 3" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
Product Videos
Custom Field
Width 32"
Base Color Gold
Finish Gloss
Color/Finish Gold
Material 7050-T6 Aluminum