Not for XR1200 models.
Includes:
• 2x Cylinders
• 2x Piston Kits
• Head and Base Gaskets
Features
- Aerospace-grade all-aluminum cylinder with nickel-silicon-carbide (NSC) electroplated bore
- NSC-plated cylinders have less friction for increased horsepower, lower engine temperatures and a longer lifespan
- Includes pair of all-aluminum NSC-coated bore cylinders, custom-forged pistons with high-tension rings specifically designed for NSC cylinders and a head/base gasket set
- Made in the USA
- Will require case boring, which is not recommended on OEM cases '95 and earlier; some kits will require a 4.625" stroke crank as noted.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Cylinder Kit |
| Displacement | 90" |
| Units | Kit |
| Cylinder Bore Coating | Nickel-Silicon Carbide |
| Stroke Length | 3.8125" |
| Type | Monster Big Bore |
| Riding Style | Street |
| Bore Size | 3.875" |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Features | Flat Top |
| Material | Aluminum |
Product Videos
Custom Field
Type Monster Big Bore
Color/Finish Black
Material Aluminum