Piston Ring Set
Features
- Gas nitride-coated rings offer the ultimate compatibility with nickel-silicon-carbide-plated bores
- High-tension compression rings with 3 mm oil scrapper rails
- Sold as a set for one piston
- Made in the USA
- Not recommended for use with cast-iron/ductile-sleeved cylinders.
- Replacement ring sets for related piston kits.
Specs
| Stroke Length | 4-3/8" |
| Product Name | Ring Set |
| Style | Replacement |
| Displacement | 107" |
| Bore Size | 3.937" |
| Riding Style | Street |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Units | Set |
| Piston Head Shape | Flat Top |