Wheel - Diesel - Rear - Single Disc/with ABS - Black/Contrast Cut™ - 18x5.5 - '09+ FL
Features
- These forged wheels place the highest material strength in the same direction as the operating load, creating a light and strong wheel
- Feature a contour lip design for a graceful arc from spoke to tire
- Made in the USA by Performance Machine
- Models with TPMS (Tire Pressure Monitoring System) will require Part # 0360-0056 (sold separately).
- For matching pulleys and rotors see TRANSMISSION & DRIVELINE and BRAKES sections.
Specs
| Color/Finish | Machined |
| Material | Aluminum |
| Finish | Gloss |
| Base Color | Black |
| Mounting Position | Rear |
| Rim Width | 5.5" |
| Model | Diesel |
| Units | Each |
| Disc | Single Disc |
| For Braking System | with ABS |
| Rim Diameter | 18" |
| Riding Style | Street |
| Type | Forged |
| For Axle Diameter | 1" |
| Product Name | Wheel |
| Wheel Size | 18x5.5 |
Fitment
2010, 2015-2019, 2021, 2023 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
2021 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide
2019, 2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2020, 2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide
2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
2014-2015, 2018, 2022 Harley-Davidson Road King Police FLHP
2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE
2009, 2012, 2016, 2018, 2022-2023 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2010, 2014, 2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2009, 2014-2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2021-2022 Harley-Davidson FLRT Freewheeler
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2016, 2019, 2022 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019-2020 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2016, 2020 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2009-2012, 2014-2015, 2017 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2009, 2015 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2010-2011, 2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
2009-2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
2010 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 18"
Rim Width 5.5"
Mounting Position Rear
Type Forged
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Machined
Wheel Size 18x5.5
Material Aluminum