Dominator Solo Seat - w/o Backrest- Black w/ Gray Stitching - FXD/WG '96-'03
Features
- Saddlemen's Gel Channel (GC) technology features a center channel that relieves seating pressure on the perineal area, increasing blood flow, thus keeping the rider comfortable in the saddle for a longer time
- Hybrid seat design combines GelCore™ interior, progressive-density foam and a Gel Channel™-design cover to provide Harley-Davidson® riders with unparalleled comfort, control and a modern style
- Using a very large gel pad for additional foam support and vibration damping, the GC-style seat offers the comfort levels normally found in larger touring seats
- Marine-grade fiberglass pans and chrome brackets make sure the seat is durable for decades of riding
- In addition to pressure relief, the GC-style center of the seat provides an airflow passage
- Cover is constructed with durable SaddleHyde™ that resists water and cold-cracking
- Smooth vinyl cover holds up to hard use and still retains its good looks
- Matching Tour-Pak® backrest pad available - sold separately
- Easy to install with included hardware
- Made in the USA
Specs
| Fill Material | Gel Channel™ |
| Stitching | Gray Stitching |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Stitched |
| Driver Seat Width | 11" |
| Model | Dominator |
| Overall Seat Length | 19-1/2" |
| Type | Solo |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 12" |
| Features | without Backrest |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1997 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1997 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1998 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2000 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo
Base Color Black
Material Vinyl