Explorer RoadSofa™ Seat - without Backrest - FXBB/FXST '18-'23
Features
- A version of Saddlemen's popular touring seat, but with a plush, pillow-top style covering
- Provides riders of non-touring motorcycles the comfort and style of a RoadSofa™ seat
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- GelCore™ in both driver and passenger portions increases comfort even during long trips
- Comfortable touring design
- Made in the USA
Specs
| Fill Material | Foam |
| Decoration | Pillow |
| Model | Explorer RS |
| Rear Seat Width | 10-3/4" |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Units | Each |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2023 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™