Explorer Special Seat - Studded - w/ Backrest - FXBB/FXST '18-'24
Features
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Split-cushion design separates seating surface from lumbar support, reducing tailbone and back pressure
- Designed and contoured for two-up touring comfort; match all studded saddlebags and luggage
- SaddleGel™ in both driver and passenger areas increases comfort during trips of any length
- Also feature 1/2" chrome-plated brass studs that follow a special stitch pattern
- Made in the USA
Specs
| Fill Material | Saddlegel |
| Model | Explorer Special |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Decoration | Studded |
| Material | Saddlehyde™ |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Type | 2-Up Seat |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 10-3/4" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™