6-1/2" (16.51 cm) lumbar support.
Features
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design maximizes long-range comfort by separating the seating surface from the lumbar to reduce tailbone and back pressure
- GelCore™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Comes with heater
- Designed and made in the USA
Specs
| Riding Style | Street |
| Features | Heated |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Decoration | Black Stitching |
| Overall Seat Length | 29" |
| Type | One-Piece |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 14" |
| Driver Seat Length | 12-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Model | Roadsofa™ |
| Rear Seat Width | 12-1/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020 | Indian | Challenger |
| 2020 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2020 | Indian | Challenger Limited |
| 2021 | Indian | Challenger |
| 2021 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2021 | Indian | Challenger Limited |
| 2022 | Indian | Challenger |
| 2022 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2022 | Indian | Challenger Limited |
| 2022 | Indian | Pursuit |
| 2022 | Indian | Pursuit Dark Horse |
| 2022 | Indian | Pursuit Limited |
| 2023 | Indian | Challenger |
| 2023 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2023 | Indian | Challenger Elite |
| 2023 | Indian | Challenger Limited |
| 2023 | Indian | Pursuit Dark Horse |
| 2023 | Indian | Pursuit Elite |
| 2023 | Indian | Pursuit Limited |
| 2024 | Indian | Challenger |
| 2024 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2024 | Indian | Challenger Elite |
| 2024 | Indian | Challenger Limited |
| 2024 | Indian | Pursuit Dark Horse |
| 2024 | Indian | Pursuit Elite |
| 2024 | Indian | Pursuit Limited |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™