Knuckle Solo Seat - Ribbed - Black - FXD '04-'05
Features
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the brushed SaddleHyde™ weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive density foam and GelCore™ foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
Specs
| Fill Material | Foam |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Ribbed |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Driver Seat Length | 13" |
| Model | Knuckle |
| Overall Seat Length | 19" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™