6-1/2" (16.51 cm) lumbar support.
Features
- True performance oriented comfort seat, best of both worlds with contoured lines and a bucketed driver’s seating area and substantial lumbar
- Saddlemen seats with GelCore™ Technology are the only motorcycle seats scientifically proven to reduce engine vibration by up to 50% and road impacts by up to 92% instantly providing the ride you deserve
- Crafted with Saddlemen’s carbon fiber front with black gripper lumbar in passenger area
- SDC logo badge on either side
- Add a pop of color or match accessories with available accented stitch colors
- Made in the USA
Specs
| Color/Finish | Silver |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 12" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Model | Pro Series SDC Performance |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Stitching | Silver Stitching |
| Rear Seat Width | 6" |
| Decoration | Black Gripper Lumbar |
| Features | Includes Backrest |
| Material | Saddlehyde™ |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | GelCore™ |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Color/Finish Silver
Material Saddlehyde™