For '04-'22 XL with 3.3 gallon tank, '10-'22 XL1200X with 2.1 gallon tank (except RH Sportster.)
Features
- Design drops the rider down into the bike for the lowest riding position possible, while maintaining our high standard of comfort and support
- Unique blend of variable-density foam and GelCore™ technology eases tailbone pressure and improves circulation
- Basketweave pattern on driver's seat provides more breathability and extra grip if needed
- Basketweave is sewn into the slender tail section to accent the low seat styling and profile
- Features narrow styling, a thin profile and low riding height
- Whisper-grain, basketweave cover
- Designed and made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Fill Material | GelCore™ |
| Base Color | Black |
| Fits Tank Size | 9.55 liter Tank (2.1 US gal.) |
| Model | Profiler™ |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 28" |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Basketweave |
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™