Renegade™ Solo Seat - Lattice Stitched - Black - FL/FX '18-'24
Features
- GelCore™ technology reduces direct impact forces by up to 92% and vibration transmitted to your body by up to 50%
- Combines a GelCore™ interior and ProFoam Channel design for unparalleled comfort and style
- Includes all necessary mounting hardware and instructions for easy installation
- Made in the USA
Specs
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Renegade |
| Overall Seat Length | 19-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Fill Material | GelCore™ |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Width | 13" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo
Base Color Black
Material Saddlehyde™