Roadsofa™ Extended Reach Seat - without Backrest - Lattice Stitch - Gray Stitch - FLTR/FLHX '23-'24
Features
- Moves driver 1.5" further back from standard Roadsofa™ seating position
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined tapered front improves the rider's reach ot the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Ventilated soft upholstery seating leather provides the most luxurious look and ride
- Can be purchased with or without driver backrest which has independent adjustments for position, height, angle, and folds forward
- Featuring Saddlehyde cover
- 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support
- Designed and made in the USA
Specs
| Features | Extended Reach |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Material | Leather |
| Model | Roadsofa™ |
| Stitching | Gray Stitching |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Leather