Step-Up Seat - Gripper - Black - Dyna
Features
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore™ interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Made in the USA
Specs
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 26-3/4" |
| Decoration | Gripper |
| Driver Seat Width | 11" |
| Model | Step-Up |
| Color/Finish | Black |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Rear Seat Length | 12" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Features | Standard |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2004 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Saddlehyde™