Step-Up Seat - Gripper Lumbar - Black - Extended Reach - FL '23-'24
Features
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Installs easily with all necessary mounting instructions
- Designed and made in the USA
Specs
| Decoration | Gripper |
| Driver Seat Length | 16" |
| Features | Extended Reach |
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Model | Step-Up |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™