Step-Up Seat - Front Lattice Stitch/Rear Smooth - Black - Scout Bobber
Features
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Installs easily with all necessary mounting instructions
- Designed and made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 10" |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Front Lattice Stitch |
| Features | Standard |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 10-1/2" |
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 25-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Length | 11-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Indian | Scout Bobber |
| 2018 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2019 | Indian | Scout Bobber |
| 2019 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2020 | Indian | Scout Bobber |
| 2020 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2020 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2020 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2021 | Indian | Scout Bobber |
| 2021 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2022 | Indian | Scout Bobber |
| 2022 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2022 | Indian | Scout Rogue |
| 2022 | Indian | Scout Rogue ABS |
| 2022 | Indian | Scout Rogue Sixty |
| 2022 | Indian | Scout Rogue Sixty ABS |
| 2023 | Indian | Scout Bobber |
| 2023 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2023 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2023 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2023 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2023 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2023 | Indian | Scout Rogue |
| 2023 | Indian | Scout Rogue ABS |
| 2023 | Indian | Scout Rogue Sixty |
| 2023 | Indian | Scout Rogue Sixty ABS |
| 2024 | Indian | Scout Bobber |
| 2024 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2024 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2024 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2024 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2024 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2024 | Indian | Scout Rogue |
| 2024 | Indian | Scout Rogue ABS |
| 2024 | Indian | Scout Rogue Sixty |
| 2024 | Indian | Scout Rogue Sixty ABS |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™