550C cam is designed for big bore applications.
Kit Includes:
• Cam Chain Tensioner
• Cam Support Plate Assembly
• 550C Camshaft
• Cam Chain Installation Kit
• Quickee Pushrod Kit with Chrome Covers
• Tappet Cuffs Lifter Guide
• 3" S&S® Blue and White Logo Decal
• Spring Kit
• Oil Cooled Oil Pump Assembly
• Hydraulic Precision Tappet Set
Features
- Oil Pump/Cam Plate:
- Precision machined from billet aluminum
- Blue anodized finish
- Passage plugs removable for servicing
- Independant scavenge sections for flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both pickups
- Magnet in cam chest to help stop debris from entering oil pump
- Increased flow capacity on both feed and scavenge side
- Adjustable pressure relief vale is adjustable with unit installed in engine
- Includes S&S high performance cam chain tensioner
- Pushrods:
- Quickee pushrods
- Tappets:
- S&S precision tappets
- Tappet Cuffs:
- Hard anodized black coating
- Billet aluminum construction
- Stronger than stock material eliminates distortion
- Improves tappet stability in high lift and high rpm situations
- Cam:
- Includes all gaskets, bearings and hardware for installation
- Made in the USA
Specs
| Exhaust Close | 30.5° Front, 38.4° Rear |
| Intake Close | 29.4° Front, 31.1° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.127" Front, 0.099" Rear |
| Intake Lift | 0.550" |
| Intake Open | 9.4° Front, 3.1° Rear |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain |
| Intake Duration | 218.9° Front, 214.2° Rear |
| Exhaust Duration | 273.1° Front, 277.8° Rear |
| Exhaust Lobe Centerline | 106.0° Front, 100.5° Rear |
| Exhaust Open | 62.5° Front, 59.4° Rear |
| Grind | 550C |
| Model | 550 Big Bore |
| Application | Oil Cooled |
| Exhaust Lift at TDC | 0.232" Front, 0.264" Rear |
| Exhaust Lift | 0.550" |
| Features | Chrome Pushrod Tubes |
| Intake Lobe Centerline | 100.0° Front, 104.0° Rear |
| Product Name | Camchest Kit |
| Units | Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Chain