1" Handlebar - High Bend - Chrome
Features
- Laser-etched Thrashin® logo
- Drilled and slotted for internal wiring
- Throttle-By-Wire keyholes allow late-style bike fitments (Cable throttle bikes will need to use TBW handlebar plug)
- Knurled for maximum clamp grip
- Made in USA
Specs
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Slotted |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Base Color | Silver |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| End Rise | 5-1/2" |
| Pullback/Sweep | 20° |
| Height | 5-1/2" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | High |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Width | 30" |
Product Videos
Custom Field
Width 30"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel