Cam - J Grind - Big Twin
Features
- More mid-range and top-end power for street and drag bikes. These cams work with solid or hydraulic lifters, and the idle remains unaffected up to 6,000 rpm with stock valve springs
- Cams are computer designed and precision ground from alloy steel billets on Landis CNC cam grinders
- Add more power throughout rpm range and maintain a smooth idle
- For mild street applications
- Bolt in with no head work
- Made in the USA
- Must check coil bind, valve to valve clearance, and valve to piston clearance.
- On late '77 and later engines, the pitch diameter on the camshaft, pinion gear, and the breather valve gear was changed. These components are not interchangeable with earlier-style components unless replaced in set only. Late '77 and later gear sets are identified by a circular groove machined in the outer face of the cam gear.
Specs
| Intake Close | 41° |
| Application | Exhaust |
| Exhaust Lift at TDC | Shovel: 0.154" Pan: 0.162" |
| Exhaust Open | 41° |
| Intake Lift at TDC | Shovel: 0.154" Pan: 0.162" |
| Intake Open | 21° |
| Exhaust Close | 21° |
| Intake Duration | 242° |
| Intake Lift | Shovel: 0.405" Pan: 0.425" |
| Product Name | Cam |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Exhaust Duration | 242° |
| Exhaust Lift | Shovel: 0.405" Pan: 0.425" |
| Grind | J |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1948 | Harley-Davidson | FL |
| 1949 | Harley-Davidson | EL |
| 1949 | Harley-Davidson | FL |
| 1949 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1950 | Harley-Davidson | EL |
| 1950 | Harley-Davidson | FL |
| 1950 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1951 | Harley-Davidson | EL |
| 1951 | Harley-Davidson | FL |
| 1951 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1952 | Harley-Davidson | EL |
| 1952 | Harley-Davidson | FL |
| 1953 | Harley-Davidson | FL |
| 1953 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1953 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1954 | Harley-Davidson | FL |
| 1954 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1954 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1955 | Harley-Davidson | FL |
| 1955 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1955 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1956 | Harley-Davidson | FL |
| 1956 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1956 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1957 | Harley-Davidson | FL |
| 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1958 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1958 | Harley-Davidson | FL |
| 1958 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1959 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1959 | Harley-Davidson | FL |
| 1959 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1960 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1960 | Harley-Davidson | FL |
| 1960 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1961 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1961 | Harley-Davidson | FL |
| 1961 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1962 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1962 | Harley-Davidson | FL |
| 1962 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1963 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1963 | Harley-Davidson | FL |
| 1963 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1964 | Harley-Davidson | FL |
| 1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1965 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1965 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1965 | Harley-Davidson | FL |
| 1966 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1966 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1966 | Harley-Davidson | FL |
| 1967 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1967 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1967 | Harley-Davidson | FL |
| 1968 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1968 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1968 | Harley-Davidson | FL |
| 1969 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1969 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1969 | Harley-Davidson | FL |
Fitment details provided by supplier.