Designed for 95"+ motors with major head work.
Maximum torque and horsepower at middle and upper ranges from 2700 to 6500+ rpm.
Coil bind and valve-to-valve and valve-to-piston clearance must be checked.
Features
- Manufactured with the help of a computer with cam design capabilities
- Made from alloy steel billets and heat-treated processes are utilized
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
- '00-'06 model cams use a splined cam drive sprocket, for '99 a splined cam drive sprocket is required.
Specs
| Exhaust Lift | 0.560" |
| Exhaust Open | 58° |
| Product Name | Cam Set |
| Grind | 60 Series |
| Intake Lift at TDC | 0.205" |
| Intake Open | 24° |
| Exhaust Lobe Centerline | 108° |
| Intake Close | 56° |
| Application | Exhaust |
| Intake Lift | 0.560" |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Close | 22° |
| Exhaust Duration | 260° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.192" |
| Intake Duration | 260° |
| Intake Lobe Centerline | 106° |
| Type | Chain Drive |
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive