N2 Grind Cam - XL
Features
- Cams run to 6500 rpm with stock hydraulic lifters; recommend solids not be installed
- Stock base circle sizes allow the use of stock pushrods
- Made in the U.S.A.
Specs
| Riding Style | Street |
| Exhaust Lobe Centerline | 104° |
| Intake Duration | 240° |
| Application | Intake |
| Exhaust Duration | 244° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.155" |
| Units | 4 Pack |
| Exhaust Close | 18° |
| Intake Lift at TDC | 0.180" |
| Intake Lift | 0.465" |
| Exhaust Open | 46° |
| Grind | N2 |
| Intake Close | 38° |
| Intake Lobe Centerline | 98° |
| Product Name | Cam Kit |
| Type | Gear |
| Exhaust Lift | 0.440" |
| Intake Open | 22° |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1991 | Harley-Davidson | XL |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1992 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1992 | Harley-Davidson | XL |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1993 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1993 | Harley-Davidson | XL |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1994 | Buell | S2 Thunderbolt |
| 1994 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1994 | Harley-Davidson | XL |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1995 | Buell | S2 Thunderbolt |
| 1995 | Buell | S2T Thunderbolt |
| 1995 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1995 | Harley-Davidson | XL |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1996 | Buell | S1 Lightning |
| 1996 | Buell | S2T Thunderbolt |
| 1996 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1996 | Harley-Davidson | XL |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1996 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1996 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1997 | Buell | M2 Cyclone |
| 1997 | Buell | S1 Lightning |
| 1997 | Buell | S3 Thunderbolt |
| 1997 | Buell | S3T Thunderbolt |
| 1997 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1997 | Harley-Davidson | XL |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1997 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1997 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1998 | Buell | M2 Cyclone |
| 1998 | Buell | S1 Lightning |
| 1998 | Buell | S1 White Lightning |
| 1998 | Buell | S3 Thunderbolt |
| 1998 | Buell | S3T Thunderbolt |
| 1998 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1998 | Harley-Davidson | XL |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1998 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1999 | Buell | M2 Cyclone |
| 1999 | Buell | S3 Thunderbolt |
| 1999 | Buell | S3T Thunderbolt |
| 1999 | Buell | X1 Lightning |
| 1999 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1999 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1999 | Harley-Davidson | XL |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1999 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 1999 | Harley-Davidson | XLH883 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Gear