Helmet Bag - Black - Supertech-R10
Features
- Semi-rigid helmet bag for Supertech helmets
- Constructed from a 420D Poly fabric with a durable rubberized base that incorporates 3 mm EVA FOAM padding
- Soft fleece internal lining
- The bag has vents made from 3D airmesh fabric for added ventilation
- Convenient zippered opening with a front flap that opens via two lateral side zippers for easy retrieval of the helmet
- Two inner fleece lined pockets on each side of the bag for convenient storage of helmet accessories or small personal items
- Two heavy duty straps with a hook and loop closure allow for easy transport of the helmet bag
- Reflective Alpinestars logo
Specs
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| Model | Supertech |
| Color/Finish | Black |
| Features | Handle |
| Style | Semi Rigid |
| Width | 11" |
| Material | Fleece |
| Height | 11-3/4" |
| Type | Motorcycle |
| Closure | Zipper |
| Length | 16-1/2" |
| Product Name | Helmet Bag |
| Inner Lining | Fleece |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 11"
Type Motorcycle
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Fleece