Stella Vika v2 Leather Pants - Black - US 2 / EU 38
Features
- Proprietary designs incorporate strategically positioned aramid stretch paneling to visually lengthen and enhance the female form while offering an optimized fit and maneuverability
- Aramid stretch panels are laminated to provide additional protection from the wind; Vika is the perfect synthesis of form and function
- These high performance protectors are perforated for maximum breathability and are reduced in thickness to enhance female styling
- Made from supple and durable full-grain leather with a seamless one-piece soft leather waist, the Vika Pant offers a supremely comfortable fit
- Pre-contoured legs and a high rear waist offer added comfort and performance while on the bike
- The aramid panels aid movement and allow for great expansion fit around thigh and calf areas
- The pant marries effortlessly with the Vika Jacket
Specs
| Model | Vika |
| Waist | 62 cm - 66 cm |
| Hip Size | 86 cm - 90 cm |
| Size Group | Adult |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Gender | Women's |
| Inseam | 74 cm - 76 cm |
| Color | Black |
| Material | Leather |
| Style | In Boot |
| Type | Street Sport |
| US Size | 2 |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Product Name | Pants |
Product Videos
Custom Field
Type Street Sport
Base Color Black
Material Leather