Adventure fit goes over the additional bulk of dual sport and adventure riding gear, designed for those who wear body armor and protective riding jackets, or just bigger riders.
Fits chest sizes ranging from 43 - 55" (110 to 140 cm).
Features
- High-end hydration pack for the fast enduro/off-road motorcycle racing and adventure, with the perfect balanced fit for any individual rider
- Bounce free No Dancing Monkey™ 1.2 harness system that makes the pack stay put on your back even in the most gnarly terrain
- The unique elastic harness system allows a tight fit but gives that extra freedom to breathe and move
- NDM buckle is a technical buckle with a more secure closure and better fit
- 2.0L / 70 oz. Elite Hydration Bladder included with slider opening for easy cleaning and drying, which is large enough to add ice for hot days
- Go superlight with the detachable organizer pocket - easily pop off the organizer pocket when you want to go into lightweight race mode
- Four-point performance suspension allows freedom to breathe
- Multi-size dual adjustment loops and padded hook-and-loop straps
- Storage compartment with a water-resistant phone pocket
- Shoulder straps and back panel are well ventilated to improve the airflow and reduce weight
- Included bladder is equipped with a smooth plug-n-play tube coupling for extra secure and easy handling
Specs
| Height | 12-1/5" |
| Type | Backpack |
| Capacity | 3 liter |
| Features | Adventure Fit |
| Model | Moto |
| Riding Style | Bicycle |
| Width | 6-3/10" |
| Base Color | Black |
| Depth | 3-1/8" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Gray |
| Product Name | Hydration Bag |
Product Videos
Custom Field
Width 6-3/10"
Type Backpack
Base Color Black
Color/Finish Gray